Čerstvá zelenina i v zimě

Čerstvá zelenina i v zimě

Eliot Coleman, autor knihy Four-Season Harvest, začíná svou knihu příběhem o tom, jak dubnový sníh silně padá přes jeho zahradu v Anglii, obleče si kabát a vyrazí ven do studeného rámu pro salát. Výhody rámečku jsou tedy zřejmé, umožňuje nám pěstovat celou řadu chladných sezónních plodin  i v tom nejkrušnějším počasí.

Pro jeho umístění je třeba zvolit správné místo. Mělo by být v plném slunci a mít dobré odvodněním a ochranu před ledovým větrem. Díky této ochraně tak můžete mít v zimě čerstvý salát, špenát a kořenovou zeleninu. Pokud žijete v chladnější oblasti, pak rám užijete i v létě - velice dobře Vám tam půjdou rajčata nebo paprika.

Můžete si studený rám koupit, ale také si jej sami vyrobit hned několika způsoby v závislosti na osobních preferencích a materiálech, které máte po ruce. Vyzkoušejte třeba balíky sena nebo slámy, které uspořádáte do čtverce nebo obdélníku. Můžete použít i škvárové bloky s otvory, staré cihly nebo dřevo. U dřevěných rámů se vyvarujte starému olovnatému nátěru a dalším chemikáliím.

Už při stavbě rámu myslete na to, že by se mělo svažovat k jihu. Optimální úhel je 4 až 6 centimetrů, kdy je zadní strana výše než přední. Díky tomu získáte více světla a lepší odvodnění. Při neobvykle teplé zimě můžete víko rámu otevírat, ale odpoledne jej vždy zavírejte, aby v noci plodiny nepomrzly.

Možná studený rámeček nebudete dělat teď, ale rozhodně se podívejte na celkový rámec Vaší zahrady, udělejte si plán přestavby nebo rozmístění jednotlivých částí a připravte si na jaro vše potřebné. Nezapomeňte se také už teď připravit na výsev a satbu, připravte si osevní plán na rok 2019. S tím Vám jistě rádi pomohou i floristi v zahradním centru, pokud si s něčím nevíte rady.