Chata v zimě

Chata v zimě

 Sáhněte po zateplení střechy a nejen střechy, nechte si zateplit i půdu nebo přímo strop. Jestli nemáme přímo dřevěnou chatičku, zateplit se dá i bungalov. Jednoduchá aplikace, cca 3 hodiny práce od profesionálů, žádný ořezaný materiál, žádné tepelné mosty, úniky tepla. Horní části nemovitosti odchází cca 30 % tepla, myslete na to v churavých podzimních dnech. Pokud vytápíte centrálním topením, čísla pak dosahují monstrozních výšek, pokud kamny, jste na tom mnohem lépe, ale i tak je skvělé než extrémní spotřeba dřeva využívat kvalitní izolační materiály tak, aby jste nemuseli pravidelně přikládat do krbu, ale udrželi si teplo uvnitř co nejdéle.

Foukaná izolace je dokonalé řešení, které udrží teplo v zimě uvnitř a naopak v létě nastoluje uvnitř tepelný komfort. Tedy laicky řečeno v zimě budete mít teplo a v létě zase chládek.

Dalším skvělým tipem, jak vytunit svojí chatu a ušetřit peníze za její provoz, je pořídit si nádrž na dešťovou vodu. Jednoduché nádrže, které se zakopají pod zem, aby voda měla stále stejnou teplotu a nekazila se, se dají pak připojit na např. k wc a ušetřit na splachování. Popř. napojit na pračku, či čerpat vodu na úklid, zalévání zahrady. Voda v podzemí se nekazí, nečistoty jsou přefiltrované a díky studené teplotě vydrží. Aktuálně chataři velmi rádi používají stok vody okapem do sudu - skvělé řešení, které šetří pitnou vodu z kohoutku, ale voda se rychle kazí, chytá nečistoty a nikdy jí není takový dostatek, aby zvládla zabezpečit chod celé domácnosti od pračky, splachování, mytí po zalévání. Jednorázová investice vám ušetří nemalé peníze, nemluvě o ekologičnosti.

Pokud s grácií oslavujete svojí chatičku, na kterou se přes zimu bohužel nedostanete, protože je prostě zima, přemýšlejte o zateplení, rozhodně se vyplatí a ušetří peníze i zbytečnou práci se sekáním dřeva.