Jak by měla vypadat dílna správného kutila?

Jak by měla vypadat dílna správného kutila?

Jste modelář, truhlář nebo elektro mechanik amatér? Plánujete přeměnu garáže, přístěnku či volného pokoje v moderní dílnu? Přemýšlíte kterými nástroji, přístroji a zařízeními dílnu vybavit? Jak by vlastně měla taková dílna vypadat? To se dozvíte v následujícím článku. 

Pracovní stůl je základ

Základem každé dílny je pracovní stůl nazývaný ponk a na něm nesmí chybět svěrák. Pro každou činnost se hodí pracovní deska z jiného materiálu. Pro truhlářskou dílnu se doporučuje dřevěný stůl vybavený upevňovacím zařízením. Naopak pro zámečnické práce je vhodná kovová konstrukce s výměnnou pracovní deskou.

Každý pracovní stůl by pak měl, mimo odolné pracovní desky, obsahovat také několik zásuvek pro odkládání nářadí nebo materiálu. Drobné nářadí jako jsou například: šroubováky, klíče či vrtáky raději nakupujte od léty prověřeného značky známého výrobce dílenského nářadí jako je například Bosch. Pro práci na stole se vám jistě budou hodit různé krycí fólie a papíry nebo ochranné podložky.

Sada nářadí – ano či ne?

Všeobecně se spíše doporučuje kupovat jednotlivé nářadí po kusech než v celé sadě. Sady nářadí nejsou moc kvalitní a po několika použitích začínají vykazovat známky opotřebení. Vyjímkou jsou kufry s například různě velkými hlavicemi klíčů.

Příjemné pracovní prostředí

Nikdo z nás určitě netouží po dílně, ve které se budeme třást zimou a chodit v zimní bundě. Do kutilské dílny je dobré, pokud je součástí domu, zavést klasické topení. Věřte, že se zmrzlými prsty toho moc neopravíte ani nevytvoříte.

Stejně tak by měl být v dílně dostatek světla. Zapomeňte na šmirglování pod lampičkou. Pořiďte si raději pořádné osvětlení! Dobré osvětlení je důležité jak pro Vás zrak ze zdravotního hlediska, tak z profesního. Všechny detaily na svých produktech uvidíte mnohem lépe a budete se tak moci věnovat jejich zlepšení na 100%.

Bezpečnost práce především

Kromě pracovního stolu a nářadí patří k základnímu vybavení každé dílny, ať už profesionální či hobby, hasicí přístroj. V případě, že si v garáži topíte halogenovými přímotopy, hrozí nebezpečí vzplanutí například pilin či větších částeček prachu. Nepodceňujte situaci a raději se hasicím přístrojem vybavte.

Dalším z nepostradatelných opatření proti újmám na zdraví je kvalitní ventilace. Při lakování různých povrchů byste se mohli nadýchat nebezpečných plynů. Velká koncentrace těchto plynů v uzavřené dílně může způsobit i výbuch a proto je dobré buď větrat nebo pořídit kvalitní ventilaci se vzduchovým filtrem.

Ochranné pracovní pomůcky

Při práci vždy používejte vhodné ochranné pomůcky, protože zdraví máte jenom jedno. Dnes už najdete nejrůznější ochranu pro Váš sluch, zrak, ruce i řadu ochranných masek proti jemnému prachu. Další vybavení, které se vám určitě bude hodit každý den jsou ochranné rukavice z kvalitního materiálu. Čím kvalitnější, tím déle vydrží, proto se nevyplatí za každou cenu šetřit.

Pro jistotu se však vybavte i lékárničkou pro první pomoc, připravenou na snadno dostupném místě v dílně.

Pokud to myslíte s používáním dílny vážně a budete ji využívat prakticky denně, pak se vyplatí investovat do profesionálního vybavení a pracovního oděvu. Pro občasné kutily postačí dílna s hobby vybavením, ale i ta dokáže vykouzlit mnoha mužům úsměv na rtech.