Jak efektivně rozvrhnout zahradu

Jak efektivně rozvrhnout zahradu

Zahradní architektura nabývá na významu s tím, jak stále více majitelů domů usiluje o zahradu nejen hezkou, ale i praktickou - snadno udržovanou a s optimálním využitím všech objektů v prostoru zahrady. Jde o zahradní rostliny a stromy, oplocení, terasu, pergolu, bazén, sezení, místo pro odpočinek apod. Velké uplatnění zde nachází dřevo, to má širokou škálu použití a jako přírodní materiál na zahradu zkrátka patří. Zatím tak trochu neobjevené je akátové dřevo, je pevné a odolné, a to jak vůči hmyzu tak i povětrnostním vlivům. Přitom jej lze v zahradě použít prakticky na cokoliv, můžete si (nechat) udělat třeba akátovou terasu, nebo palisádu. Trnovník akát pochází z Ameriky a v mnoha evropských zemích je dokonce nežádoucím invazivním druhem. Akátové dřevo obsahuje malé množství jedu - ale jen takové, které ho chrání před škůdci.

Konstrukce z akátového dřeva mají velmi dlouhou životnost, a to desítky let. Takže pokud právě přemýšlíte o změnách ve své zahradě, rozhodně zvažte využití tohoto materiálu. Prvním krokem však je si všechno důkladně promyslet a vytvořit si plán, na němž si rozvrhnete zahradu - terasu, stromy a keře, pergolu, další menší zahradní stavby, jezírko či skalku, nebo klidovou zónu pro odpočinek. Terasa slouží především k odpočinku, posezení pod širým nebem, opalování a také grilování, zaměřte se proto na praktičnost, ať už jde o materiál nebo o komfortní napojení na vchodové dveře.

Útulnou částí zahrady pro vaše příjemná posezení je pergola, u ní se zaměřte na střechu, ta hraje velmi důležitou roli co do propustnosti světla a tepla. Nebojte se využít rostliny, které se budou po pergole pnout. Zpříjemňují klima a ještě sklidíte nějaké ty plody, oblíbené jsou kiwi nebo vinná réva, při současném teplém klimatu se jim bude jistě dařit. Pokud chcete trávit na zahradě i chladné dny a grill vás dostatečně nezahřeje, možná vám přijde vhod venkovní topidlo.

Jednotlivé zóny zahrady se volně prolínají, nebo jsou odděleny, a to nejčastěji rostlinami, kameny, plotem či palisádou. Pro oddělení zón na vaší zahradě, ať už kvůli svažitosti terénu, funkčnosti, nebo estetice, můžete použít akátovou palisádu, kdy jednotlivé kůly jsou vsazeny přímo do země, pro jednoduchost se vyrábějí i akátové kůly broušené se špicí. Akátové kůly jsou skvělým materiálem nejen pro stavbu palisád, ale i pro akátové ohrady k chovu zvířat - výroba ohrady je jednoduchá a ohrada odolná. A dřevo je vhodné i pro venkovní obložení domu (fasádní profily), na vybavení dětského hřiště (houpačky, prolézačky), výrobu zahradního nábytku, stejně tak oceníte tento typ dřeva, pokud hledáte dřevo pro nový plot nebo třeba molo.

Ať je vaše zahrada jakkoliv velká (může to být i dvůr), myslete na efektivní rozmístění všech prvků, volbu materiálů, funkčnost a na své pohodlí. Propojte části zahrady, tak aby vzájemně fungovaly, ale přitom si uchovaly svou atmosféru. Správně rozvržená a zahrada na vás bude působit příjemně a útulně ve všech zákoutích.