Jak mít ještě krásnější květenství chryzantém?

Jak mít ještě krásnější květenství chryzantém?

Chryzantémy, jsou plody podzimní sezóny, které na zahradě vždy potěší. Jsou jednou z nejjednodušších, nenáročných rostlin a navíc kvetou v době, kdy kvete jen málo květin. Tento atraktivní rys, spolu s nesčetnými barvami a podobami květů, zvyšuje popularitu tohoto snadno dostupného květu. Ve většině oblastí přežijí chryzantémy venku jako trvalky a kvetou každoročně. V několika jednoduchých postupech vám ukážeme, jak udržovat chryzantémy kvetoucí rok co rok.

Kultivovaných je více než 5000 druhů chryzantém. Mají širokou škálu barev, velikostí a tvorby okvětních lístků, proto mají také různé podoby květu a dobu květenství. Díky tomu můžete koupit kvetoucí "maminky", jak se jim také občas říká, kdykoli v roce. Dalším důvodem je i fakt, že je pěstitelé nutí kvést vystavováním kratší dobu denního světla a delší tmavým nebo nočním intervalům. Tento cyklus nutí rostlinu k tvorbě nových a nových květů.

Jejich tradiční sezónou je podzim. Je to také doba, kdy "maminky" najdete téměř v každém květinářství, zahradním centru a snad i supermarketu. Jen ve velmi výjimečných případech v sezóně nekvetou. V tom případě je velmi snadná pomoc. Počkejte do jara, kdy rostlinu zaříznete. Řezání rostlinu přinutí k produkci nových stonků, které poskytnou více místa pro pupeny. Někteří zahradníci jsou velmi radikální a řežou rostlinu až dva centimetry nad zemí. Na jaře je povzbuďte tekutými hnojivy, prodej hnojiv jistě zajistí nejbližší zahradnické centrum, odstraňujte pupeny a prořezávejte je. To je právě ono tajemství jejich povzbuzení k lepšímu a bohatšímu květenství. Jen se ujistěte, že je nepoškozujete dva měsíce před očekávaným rozkvětem a že neodstraňujete všechny pupeny.

Jak je však povzbudit v době, když už jsou obsypány pupeny? Když máte kompaktní rostlinu s velkým počtem pupenů, chcete, aby květenství pokračovalo co nejdéle. Je-li rostlina dobře vyživována a má dostatek vody, má vlastně vše, co potřebuje k produkci těch nejkrásnějších květů. Výživu zajistíte začátkem jara a poté každé dva týdny, dokud nevytvoří pupeny. Pravidelně odstraňujte i vyčerpané odumřelé rostliny. Tím se přesměruje energie do nových stvolů, pupenů i květů.

Chryzantémy jsou nádherné a oblíbené pro květinové aranžmá a dekorace, smuteční kytice, květiny pro obdarování milého i podzimní dekorace. A pokud si nejste jistí a chcete poradit s jejich pěstováním více, kontaktujte zahradnické centrum s odborníky vystudovanými floristiku.