Jak na krtka

Jak na krtka

Bohužel neexistuje žádná ověřená a 100 % účinná metoda k odstranění krtka jednou pro vždy. Nabízí se Vám ale hned několik možností, jak se zbavit krtka na zahradě. Bude to vyžadovat čas a trpělivost. Krtek obecný je totiž ze zákona chráněný a proto by Vás jeho zahubení mohlo stát i pokutu.   

Ačkoliv se o krtkovi tvrdí, že je slepí, není tomu tak. Oči má zakrnělé a vidí jen slabě. Na druhou stranu má perfektně vyvinuté ostatní smysly jako sluch, hmat a čich. Jednou z možností, jak na krtka, jsou tedy nejrůznější pachové stopy.

Nejméně invazivní pro Vás bude osázení zahrady rostlinami, které krtkovi zrovna nevoní. Patří sem česnek, aksamitník, afrikány nebo pryšec křižmolistý. Další možností jsou lidské vlasy nebo kočičí či psí srst. Podobně je pro krtka odpudivá vůně čerstvé citronové kůry či zelených listů z ořešáku. V současné době se také vyrábí aromatické kuličky pro odpuzení krtka.

Past na krtka  

V případě, že tyto metody nezaberou, je načase připravit past na krtka. U pastí pozor, aby na nich nezanechali pachové stopy, kterých se krtek bojí. Pasti na krtka můžete vyrobit nebo jednoduše koupit v obchodě. Nezapomeňte pasti kontrolovat, aby se zvíře zbytečně netrápilo.

Plašič či odpuzovač krtků

Kromě pastí je možné také zakoupit plašič krtků, který vydává zvuky a vibrace. V obchodech se nabízí ultrazvukové nebo solární odpuzovače krtků. Rušící prostředky na krtky si můžete vyrobit i sami pomocí PET lahví nebo větrníků, které vydávají pro krtky nepříjemné zvuky a chvění.

Nezapomeňte, že krtek není škodlivý. Naopak. Je fakt, že na zahradě vytváří nevzhledné krtince a nebezpečné podzemní chodbičky, díky kterým se Vám může propadnout země pod nohou. Na druhou stranu se ale živí nejrůznějšími škůdci, kteří Vám okusují na zahradě kořínky rostlin a udržuje tak zahradu v rovnováze. Krtek obecný se totiž vyskytuje v kvalitní půdě s dobrou a kvalitní péčí.