Jak uvažovat při stavbě rodinného domu

Jak uvažovat při stavbě rodinného domu

Napojení domu na veřejnou kanalizaci je dnes standardem, ale může se stát, že si koupíte pozemek, který tímto napojením nedisponuje, třeba protože je někde na samotě. V takovém případě je nutné řešit odvod splaškové vody jiným způsobem, možností je jímka anebo domácí čistička odpadních vod. Domácí čističky dnes nahrazují plastové septiky a betonové jímky, a to jak po stránce účinnosti, tak po stránce nákladů, provozní náklady jsou přitom také nízké. Díky moderním technologiím biologického čištění lze dosáhnout nízké produkce kalu, který lze navíc kompostovat. A zařízení lze ovládat přes mobil (internet), sledovat statistiky apod. Největší výhodou ČOV je, že voda neodteče pryč a vy ji můžete použít na zalévání, což je v současné době, kdy sucha sužují naši zem velkou část roku, velký přínos.

Proti suchům se dá bojovat i jiným způsobem, a to zadržováním vody na zahradě. Jednou z možností, jak vodu zadržovat v zahradě, je kvalitní návrh zahrady - včetně sadby venkovních rostlin, které vodu v zahradě zadržují. Jiný způsob zadržení vody spočívá ve využití nádrže na dešťovou vodu. Vodu, kterou pochytáte ze všech různých ploch na svém pozemku, a to včetně střech, můžete použít na zalévání v období sucha. A nejen to, nádrž s takto získanou užitkovou vodou lze napojit i na toaletu v domě nebo s ní například mýt auto. Nemusíte tedy čerpat cennou pitnou vodu, a šetříte tak přírodu i peníze. Dešťovka - dotační program MŽP vám pomůže nádrž na dešťovou vodu zafinancovat, přispěje až desítky tisíc korun.

Pokud se bavíme o úsporách na bydlení, je důležité se zamyslet nad náklady na vytápění. Ty jsou jednou z nejdražších položek v provozních nákladech na bydlení. Proto je při stavbě domu nutné zateplení domu nezanedbat, a to včetně zateplení střechy, jíž právě hodně tepla "utíká". Jednoduchým, a přitom velmi efektivním řešením je foukaná izolace. Ta zajistí tepelný komfort - v zimě teplo a v létě chládek. Tepelné ztráty jsou minimální. Aplikace foukané izolace je skutečně velmi jednoduchá, nejsou žádné odřezky, a zabere jen asi 3 hodiny. Navíc je odolná vůči hlodavcům, ti ji nežerou. Důkladně provedené zateplení půdy zkrátka oceníte ve všech ohledech.

Při stavbě bude zajisté mj. potřeba lešení. Dobrou radou, jak za něj ušetřit, je půjčení lešení, stejně tak si vypůjčte i nářadí, které pravděpodobně nikdy potřebovat nebudete - elektrocentrály, velké vrtačky a brusky, frézy, nebo plošiny.

Až budete zařizovat interiér, popřomýšlejte o profesionálovi, který vám poradí s rozmístěním a vybavením tak, abyste měli svůj domov hezký, funkční a útulný. Bytový design je často právě ta věc, ve které chybujeme, ať jde o podlahy, nábytek, pokojové rostliny, nejrůznější zařízení, nebo dekorace.

Postavte si dům efektivně. Zamyslete se nad novými technologiemi a dostupnými možnostmi při stavbě domu a zařizování zahrady - ušetříte peníze a ulehčíte si práci. Může to být voda, teplo, nebo samotná stavba.