Jak vybrat sekačku na trávu?

Jak vybrat sekačku na trávu?

Jak vybrat sekačku na trávu?

Také rádi se svými blízkými trávíte volné chvíle na zahradě obklopeni zelení. Zahrňte se uklidňující zelenou barvou, která napomáhá regeneraci a získání nové síly do života. Není nad to si lehnout na měkký, příjemně šimrající, šťavnatě zelený a hebký trávnatý koberec. Ideálního trávníku docílíte, pokud si vyberete odpovídající sekačku na trávu.

Před nákupem sekačky na trávu si ujasněte, jaký terén budete sekat? Zda máte rovný, členitý nebo hrbolatý pozemek, či je dokonce umístěn ve svahu. Důležitou proměnou je u výběru rozloha sekané plochy, četnost sekání během roku a také samozřejmě vaše požadavky na náročnost obsluhy. Snad vám tento článek bude nápomocný při nákupu sekačky, která se stane vaší oblíbenou hračkou a na kterou už nikdy nedáte dopustit.

Elektrická nebo benzínová?

Vybíráte mezi elektrickou a benzínovou sekačkou? Pokud sečete jen pár čtverečních metrů v blízkosti do přibližně 50 metrů od vašeho domu, bude se vám dobře pracovat s lehčí a snadněji ovladatelnou elektrickou sekačkou. Oceníte u ní nižší provozní náklady a snadnou údržbu. V případě, že váš pozemek je rozlehlý, vybírejte z nabídky benzínových sekaček, aby vás při práci neomezoval elektrický kabel. Benzinový motor podává větší výkon a lépe ho využijete i v členitějším terénu. Jejich údržba je oproti elektrickým sekačkám trošku náročnější, ale nezabere vám příliš času. Jednou za rok je třeba vyměnit olej. Jednou až dvakrát ročně vyžaduje sekačka výměnu svíčky a vyčištění filtru.

Sekačky na trávu se dále dělí na typy bubnových, rotačních, strunových, vřetenových a křovinořezy. 

Bubnová sekačka

Vlastníte louku nebo sad, kde je čas od času třeba posíct trávu? Právě vy oceníte kvalitu bubnových sekaček, které jsou schopné posekat až 150 cm vysoké trávy. Poradí si hravě s hrbolatým nebo svažitým terénem díky robustním kolům. Další nespornou výhodou jejich výkonný motor, zesílený žací kryt uzpůsobený proti deformacím a žací kryt, který posekanou trávu ukládá do řádků. Pokud se při práci střídáte, oceníte nastavitelnost řidítek.

Rotační sekačka

V několika posledních letech vycházejí právě rotační sekačky jako vítězové testu a to především díky využití nejnovějších technologii. Jistě u nich oceníte sběrný koš s velkým objemem, který je schopen posbírat kromě posečené trávy i další přírodní materiál na trávníku jako například listí a to dokonce i mokré. Pokud máte pozemek ve svahu, bude pro vás příjemným zjištěním, že je zde možnost samohybné sekačky, kdy motor pohání i pojezdová kola a tak snižuje vaší námahu při práci (tzv. sekačka s pojezdem). Vyberte si z širokého sortimentu právě tu vaší.

Strunová sekačka

Strunovou sekačku využijete, zvláště pokud máte na zahradě řadu těžko dostupných míst. Zákoutí, okrajové části u plotů a skalek ani okolí keřů a stromů už pro vás nebude problém udržovat stejně jako zbytek plochy. Snadno se se strunovou sekačkou, ke které je také možno připojit pojezdová kola, zbavíte i přerostlé trávy a plevelu. Mnoho lidí ji používá k dočištění své práce po větších sekačkách. Ke stejnému účelu jim slouží vyžínače, které také mají nízkou hmotnost a jsou snadno ovladatelné.

Vřetenová sekačka

Pokud toužíte po anglickém trávníku bez zažloutlého odstínu, vyberte si vřetenovou sekačku, která bude k vašemu travnatému porostu šetrnější. Speciálně tvrzená ocel vřetenového nože a precizní broušení umožňuje bezdotykovou techniku řezu, díky níž uvidíte rozdíl. Jemnost střihu poznáte na stéblech, jejichž konce se nebudou třepit a následně žloutnout. Přes svůj pečlivý přístup je velmi rychlá. Hodí se spíše pro malé plochy travnatého porostu přibližně do 150 m2.

Křovinořez

V případě, že se staráte o dlouho neudržovanou plochu zarostlou plevelem a nálety, bude se vám zajisté hodit křovinořez. Jejich univerzální použití umožňuje ve snadné výměně strunové hlavy za ocelové nože nebo kotouče. Opět si můžete vybrat z nepřeberného množství typů a rozšířit použití díky dalšímu příslušenství například otočné rukojeti či teleskopické trubce.

Vertikulátor

Práci vaší sekačky na trávu by měl doplnit i vertikulátor. Šikovný pomocník při pěstění vašeho trávníku zajišťuje odstranění zbytků posekané trávy a dalších přírodních nečistot, které vedou k zarůstání mechem, množení hub a plísní. Tato nepropustná vrstva následně brání jeho dýchání, příjmu vláhy a živin. Kromě odstranění vrstvy nánosů, vertikulátor lehce prokypří půdu a přeseká travní výběžky, aby docházelo k tvorbě nových výhonků. Vertikulaci provádějte pravidelně na jaře a na podzim v době, kdy trávník není příliš mokrý. Odměnou vám bude hustý a krásně zelený trávník.

Zahradní traktory na trávu

Výhody samopojízdných sekaček nebo zahradních traktorů oceníte, zvláště pokud sekáte větší plochy trávy například u veřejné zeleně či hřišť. Zahradní traktory jsou oproti sekačkám rychlejší, mají širší stopu sečení a tomu uzpůsobený větší sběrný koš. Další velkou výhodou traktorů je jeho celoroční využití díky širokému sortimentu příslušenství například pro zametání ploch a odklízení sněhu.

Robotické sekačky

Pokud je váš čas drahý a sekání trávy není vaše oblíbená činnost, máte možnost využít přednosti samostatné robotické sekačky. Díky odolnosti konstrukce může robot pracovat i za deště nebo prudkého slunce. Neustálý provoz, jehož zdrojem je nabíjecí lithiová baterie, je velmi tichý a ekologický. Během nepřetržitého sekání vzniká jen nepatrné množství odpadu, který se mění rychle na přírodní hnojivo a tak zajišťuje růst kvalitního trávníku. Robotické sekačky kladou důraz na bezpečnost vás i vašich dětí a domácích mazlíčků, takže se nemusíte obávat sekání i když si děti hrají na zahradě. Překvapí vás i jejich cena a téměř nulové náklady.

Ať už si vyberete jakoukoli variantu, zaměřte se při užším výběru na některé vlastnosti. Například čím je větší plocha, tím je třeba větší výkon motoru, čím vyšší tráva, tím se vám bude hodit větší krouticí moment a větší kolečka. Dále by vás měla zajímat odolnost materiálu obalu sekačky od nejméně rezistentní plastu, přes plech až po kvalitní slitiny hliníku odolné vůči deformaci. Využijte také širokého množství vybavení a příslušenství, které vám zpříjemní práci na zahradě.