Jak využít dešťovou vodu

Jak využít dešťovou vodu

Voda není bezedná a je třeba se k aktuální problematice nedostatku vodních zdrojů zodpovědně postavit. Cena pitné vody se rok od roku zvyšuje, v létě začínají platit zákazy zalévání zahrad a květin.... Je třeba se zamyslet nad úspornějším využíváním pitné vody - pitná voda by v domácnosti měla sloužit jen k pití a vaření. Jak ale nahradit pitnou vodu? Opravdu je nutné zalévat pitnou vodou květiny, používat jí pro mytí auta, splachování, praní, atd?

Právě dešťová voda je řešení jak řešit omezené přírodní zdroje a zároveň ušetřit. Dostatečné nachytání dešťové vody se dá využít pro zalévání celé zahrádky a tak mít celé léto dostatečně velkou úrodu a krásně zelený trávník. Ale jak dál rozšířit možnosti? Nezapomínejte že, voda, která nám odtéká mezi prsty zadarmo, může efektivně pomoct a zároveň ušetřit několik tisícovek ročně. Většina uvědomělých zahrádkářů využívají možnost sudů a nádrží umístěných přímo pod okapem, kam se voda svádí, když prší. Je to skvělé úsporné řešení pro zahrádkaření, ale co dál? Bohužel se voda v sudech velmi rychle kazí, proto je třeba jí spotřebovat co nejdříve - nečistoty se usazují na dně a je třeba pravidelně čistit.  Pokud chceme ušetřit ještě více a zároveň šetřit i omezené přírodní zdroje, je skvělým řešením umístění nádrží na dešťovou vodu na svém pozemku. Nádrž na dešťovou vodu se umisťuje pod zem - kvalitní filtrace zaručuje bezproblémové využívání. Dešťové nádrže se vyrábí individuálně dle potřeb v objemu od 2200 l - 50000 l. Na základě objemu nádrže se vyvíjí i dotace, které domácnost na postavení dostane, pokud včas a správně zažádá o příspěvek.

Na co se dá tedy dešťová voda využít:

- zahrada

- mytí pozemku - garáž, dvorek, auto, cokoliv, co je třeba

- mytí nádobí

- wc splachování (přináší neskutečnou úsporu - při každém splachování odteče zbytečně až 5 l vody)

- praní

- mytí předmětů

Každý den v průměru 1 člověk vypotřebuje okolo 180 l za den a teď si představte, že toto množství se dá zregulovat min. na polovinu. Pokud tvoří Vaší domácnost 4 členové, tak jaká pak bude úspora vody každý den? Jednoduchá matematika, která přináší nemalé úspory. Zažádejte včas o dotace a už jen šetřete jak přirodní zdroje tak svojí peněženku.