Jak využít šedou vodu?

Jak využít šedou vodu?

Čím dál teplejší léta, méně srážek, tající ledovce mají za následek nedostatek pitné i užitkové vody. Jak více šetřit s vodou tak, aby jí byl dostatek a zároveň se šetřily i naše úspory?

 Řešení je jednoduché a to znovupoužití již čerpané vody - a to tzv. vody šedé. Tedy veškerá voda z umyvadel, sprch, praček lze použít např. na splachování WC, kdy se zcela neefektivně využivá voda pitná, pokud tedy již není napojená např. nádrž na dešťovou vodu, která v tom případě přejímá hlavní funkci splachování.

Jak probíhá příprava vody, než se dostane k vám domů? Voda se musí za nemalé náklady čerpat, upravit a hygienicky zabezpečit, a pak je vedena až k vám domů. Vy jí za nemalé peníze použijete jednou a takto vzácný produkt pak skončí v kanalizaci. Není to jen plýtvání lidské práce, ale primárně přírodními zdroji, které jsou poslední dobou pro celou planetu maximálně vzácné. Právě voda z kohoutku je připravována a dodávána do domácnosti jako potravina k vnitřnímu použití, ne ke splachování, koupeli či praní. Pojďme uvažovat trošku rozumněji a zkuste se zamyslet, jak využít vodu alespoň dvakrát, ať nepřijde v niveč práce tolika lidí a zároveň přírodního bohatství. Ideální je oddělit s minimálními náklady vody neobsahující produkty lidského organismu, popř. kuchyně a získat tak šedou vodu, která je částečně znehodnocená, a tu pak použít na splachování nebo zavlažování. Voda z vany a sprchy odtéká separátním potrubím, kde se přes filtr pevných částit přečistí mechanicky a pak pomocí akumulace, lze použít např. na zalévání zahrady, venkovní čištění, splachování toalet, praní, k úklidu. Tohoto procesu lze využít tedy buď dešťovou nádrží nebo přes čistírnu odpadních vod. Toto praktické vícenásobné užití lze použít nejen u rodinných domů, ale i ve větších objektech. Právě u velkých objektů, jako jsou hotely, penziony a veškerá další ubytovací zařízení je právě otázka šetření pitnou vodou na místě. Účastníci cestovního ruku tím, že nebydlí u sebe doma a platí si za přenocování v cizím objektu nekoukají na peníze či šetření a užívají si maximálního komfortu a klidně i 45 minutové sprchy. Právě takové plýtvání lze omezit tím, že se vydaná voda dále přemění ve vodu šedou, která je pak hostům posíláná znovu ve formě splachovací vody, nebo jako voda na uklízení, zavlažování zeleně kolem ubytovacího zařízení, apod. Toto řešení nejen že ušetří nemalé peníze za vodné a stočné, ale zároveň šetří čím dál cennější vodu. Jen na jedno spláchnutí se používá v průměru 3-5 l pitné vody! Což je naprosto alarmující číslo. Pojďme se chovat slušně a chytře k přírodě. Proč nevyužít skvělá řešení, když jsou na skladě a dokáží ušetřit ročně několik tisícovek.