Jaké jsou druhy klimatizace a který je pro vás ten nejlepší?

Jaké jsou druhy klimatizace a který je pro vás ten nejlepší?

Mobilní klimatizace

Nejlevnějším druhem je mobilní klimatizace. Její instalace není náročná, proto se doporučuje do malých bytů. Nepotřebuje totiž přívod vzduchu a jediné co je potřeba zajistit je odvod vzduchu pomocí hadice. Budete muset vyvrtat dostatečně silnou díru do zdi. Časté řešení bývá vystrčení hadice ven z okna, což ale výrazně snižuje účinnost, a proto se tento způsob nedoporučuje.
Tato malá klimatizace má oproti jiným typům nejnižší účinnost chlazení vzduchu. Navíc klimatizace vyžaduje jednou za čas vylévat vodu ze zásobníku při vysušování vzduchu a pokud je v něm také aktivní uhlí, je třeba ho regenerovat. Zároveň některé stroje bývají hlučnější.

Splitové klimatizace

Tento druh nabízí o něco dokonalejší řešení chlazení vzduchu než mobilní klimatizace. Splitová klimatizace je složena ze dvou efektivně pracujících částí, které jsou propojené hadičkami. Díky tomu dochází k mnohem menším energetickým ztrátám. Zároveň mají tyto klimatizace mnohem tišší chod než mobilní klimatizace. Jsou vhodné do menších bytů nebo kanceláří, které zvládnou vychladit bez problémů. Možné je pořídit multisplit, což je podtyp této klimatizace. Zde může být umístěno na jeden kompresor hned několik vnitřních jednotek (tzv. výparník). Problémem je, že s každým výparníkem rostou náklady na pořízení a konstrukční řešení je složitější.

Centrální klimatizace

Tento typ nalezne využití hlavně ve velkých budovách. Většinou se jedná o administrativní budovy nebo prodejny. Na jednu venkovní klimatizační jednotku lze napojit až 16 vnitřních jednotek. Kromě samotného chlazení umožňuje centrální klimatizace vytápění na principu čerpadla vzduch/vzduch. Jedná se ale o nákladné ale velice efektivní řešení. Vyberte si proto tu s kvalitním vzduchovým filtrem, aby se vám náklady ještě nezvyšovaly.

Sofistikované řešení

Je zřejmé, že klimatizace je možné pořídit s nejrůznějšími speciálními funkcemi a v mnoha různých úpravách. Kromě základních výše popsaných existuje dalaší řada druhů klimatizací. Pokud uvažujete nad pořízením klimatizace, ale nejste si úplně jistí, můžete se obrátit na odborníky, kteří vám pomohou najít řešení, které bude odpovídat vašim požadavkům i cenovým možnostem.