Jarní výsev paprik, rajčat a další zeleniny

Jarní výsev paprik, rajčat a další zeleniny

Začněte výběrem vhodného substrátu pro výsev, díky kterému nemusíte v budoucnu řešit problém se špatnou výživou. Správný substrát by měl být schopný udržet vlhkost. O tu se starají malé vzdušné póry, které však časem slehnou, a substrát tak ztrácí svou kyprost. Proto byste neměli zapomínat půdu pravidelně kypřit. Před setím zahradnický substrát nejprve zvlhčete a poté začněte sázet. 

Pro výsevy semínek na sazeničky paprik, rajčat a další zeleniny použijte mělké misky nebo truhlíky, které umístíte na teplé místo – ideálně na okenní parapet. Nezapomeňte nádobu naplnit lehkým substrátem – ideálně nadýchanou zeminou z krtinců odlehčenou pískem.

Výsev paprik, rajčat a podobně provádějte v dostatečných rozestupech, aby měly rostliny potřebné světlo a místo k růstu. Pomoci Vám mohou například pletiva pro králíkárny, kde do každého oka vložíte jedno. V případě, že provedete výsev příliš hustě, zbytečně zvýšíte spotřebu a nakonec budete muset sazeničky probírat, aby se netísnily.

Semena venku v záhoncích do substrátu rovnoměrně zatlačte plochým prkýnkem. Při domácím předpěstování postačí semena přikrytá lehkou vrstvou substrátu. Ideální pro naklíčení semínek je vlhké a teplé prostředí, takže můžete zakrýt nádobu fólií, plastem nebo sklem, ale nezapomeňte nechat místo pro přívod vzduchu.  

Vysetá semena na zahradě přikryjte bílou netkanou textilií. Pomůže udržet vhodné mikroklima pro klíčení a mimo jiné ochrání klíčící rostlinky před škůdci. Bez obav můžete zalévat přes ni. Kryty z pet-láhví bez dna nebo větší průsvitné kelímky zase přispějí k ochraně větších sazeniček.

Po vyklíčení sazeniček se vyplatí sázet zeleninu na záhoně v řádcích kvůli snadnějšímu pletí. Pokud je chcete mít opravdu rovné, pomůže vám provázek nebo laťka. Násadou od hrábí nebo kůlkem můžete řádek vyhloubit. V prohlubni se bude lépe držet voda a díky dešti se časem vyplní zeminou. Rostlinky tak budou mít dobrý základ pro svou stabilitu. 

 K výsevu nezapomeňte na správné zahradnické náčiní a pracovní ochranné rukavice.