Léčivé rostliny

Léčivé rostliny

Zima je období, kdy jsme častěji nachlazení a nemocní. Naštěstí existují i alternativní možnosti léčby než jen používat přípravky z lékáren. Jestli se chcete dozvědět více, zde vám uvádíme dvě nejčastěji používané rostliny při léčbě nachlazení, které můžete pěstovat i doma. 

Rýmovník 

Léčebné účinky rýmovníku 

Existuje velká řada druhů této rostliny, z nichž právě jedna je ideální pro léčebné využití. K těmto účelům je vhodný použít rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus). Je populární pro své léčebné účinky, kdy se používá k inhalaci. Obsahuje vonné silice, které jsou typické pro svou eukalyptovou vůni a uvolňuje příjemné aroma. Řada lidí ho proto využívá jako alternativu kapek či sprejů do nosu. Právě toto aroma pomáhá proti rýmě a nachlazení.

Aby nedošlo k nachlazení, je vhodné preventivně mít rýmovník umístěný v místnosti, kterou obýváte. V případě nachlazení je ideální inhalovat ručně nalámané lístky. Lze také uvařit odvar z jednoho listu na 200 ml vody. Mimo léčby rýmy a nachlazení lze odvar použít při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích a též pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny. Vychlazený odvar pomáhá při hojení drobných ran a popálenin. Rýmovník je vhodný umístit do ložnic, dětských pokojů, obýváků, respektive kamkoli do bytu. Tam, kde je umístěn, se zcela prokazatelně lépe dýchá. A co víc, silice rýmovníku dokonce odpuzují mouchy, komáry, mšice a jiný hmyz. Ideální proti hmyzu je kombinace rýmovníku, máty a meduňky. 

Jak pěstovat Plectranthus purpuratus?  

Rýmovník je možné pěstovat během sezóny na zahradě, avšak přes zimu je nutné ho přesunout do teplejšího prostředí. Do interiéru je vhodné ho přenést na začátku října, kde je v prostoru teplota mezi 8 až 15 stupni Celsia. Snese i běžnou pokojovou teplotu. Nepřežije však zimní teploty venku. V létě dovede rýmovník vytvořit krásné, dlouhé převisy (dle druhu), proto je vhodným doplňkem do balkónových truhlíků či na okenní parapety. Díky jeho schopnosti rychle dorůstat, je často možné stříhat jeho léčivé listy, aniž by došlo k ohrožení rostliny. Příležitostně rostlinu prostříhejte, aby nedošlo k tomu, že časem bude nevzhledně přerostlá. Tyto rostliny lze také snadno rozmnožit, stačí přesadit odřezek rýmovníku. 

Angínovník čínský

Léčebné účinky angínovníku

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) obsahuje velké množství léčivých látek, které mají řadu léčivých účinků.

Pro léčbu angíny, bolesti v krku, zahlenění či zánětu dýchacích cest je ideální list angínovníku rozžvýkat, ne však déle jak půl minuty, poté list vyplivněte. Z angínovníku lze také udělat odvar. Na 200 ml vroucí vody je zapotřebí jedné čajové lžičky nakrájených listů a po zalití se nechá čtvrt hodiny vylouhovat. Po kloktání tohoto odvaru se vám uleví od bolesti v krku či zánětu v krku. Využít se dají i oddenky této rostliny, kdy odvar z nich vám pomůže při léčbě ledvin a močových cest, při nadýmání a zácpě.

Jak pěstovat Belamcanda chinensis? 

Angínovníku se obecně daří na slunci a v suchu, avšak je zapotřebí ho chránit před přímým letním žárem a před mrazivými větry.

Pokud ho chcete pěstovat doma, květináč umístěte v blízkosti oken, kam dopadá světlo. Angínovník se zasadí do běžné zeminy pro pokojové květiny a je potřeba ho pravidelně zavlažovat. Od jara do podzimu je vhodné rostlinu přihnojovat ob týden.

Na zahradě je vhodná doba pro vysazení na jaře, a to do výživné propustné půdy. Rostlina nemá ráda příliš mokrou půdu, proto je potřeba ji zalévat přiměřeně. Když rostlina vykvete, utvoří se tobolky se semeny. Ty je možné odstranit a dále rostlinu namnožit. Pokud chceme, aby rostlina přes zimu opět obrazila, můžeme ji buď překrýt jehličnatými větvičkami nebo přesadit do krytého prostoru jako je skleník, zimní zahrada nebo chladná místnost.

Pokud se vám nechce špinit si ruce od hlíny nebo nemáte čas, zajděte do nejbližšího zahradního centra, a ještě lépe do toho nejlepšího.