Oživte si zahradu novou cestou

Oživte si zahradu novou cestou

Zimní období je skvělý čas na to, jen tak se rozhlédnout po zahradě a upřímně si říci, zda to nechce nějaké změny. Rozhlédněte se, líbí se Vám na Vaší zahradě?

Zima odhaluje základní rámec a půdorys zahrady. Tyto chladnější měsíce jsou tak ideální dobou na zlepšení těchto základů, přidání nových cest nebo úpravě celého rozvržení. 

Pokládání nové zahradní cesty je práce náročná, ale nakonec velmi jednoduchá. Nejprve se rozhodněte, jaký typ povrchu chcete mít. Břidlici, kameny, cihlu, štěrk nebo dokonce mulč z tvrdého dřeva? Jakmile vyberete materiál, můžete začít. Vyznačte si novou cestu barvou nebo řetězem (přichyťte si ho kolíčky, aby se opravdu nehýbal). Pak vykopejte vyznačenou cestu do hloubky podle zvoleného povrchového materiálu. Přidejte do zákopu písek pro snazší vyrovnání kamenů nebo dlažby. Pokud používáte mulčovací kůru nebo štěrk, jednoduše vyplňte výkop tímto materiálem. Vyplňte všechny praskliny a jste hotovi! 

Podobným způsobem můžete v zimě připravit přesuny, přidání nebo rozšíření jednotlivých záhonů, kompostu apod. Zamyslete se také nad tím, zda to na příští zimu nechce vytvořit třeba studený rámeček nebo nový skleník. Zeleninu si sice můžete koupit v supermarketu, ale není nad vlastní, protože potraviny stále zdražují a navíc jsou čím dál tím plnější chemikálií. U toho, co si vypěstujete sami víte přesně, co obsahují. 

Nevíte dál, co dělat v zimě na zahradě? Když je venku vánice, tak je nejlepší zavřít se doma a pustit se do studia kvalitní literatury o permakulturní zahradě. Připravte si osevní plán zeleniny a okrasných květin, opravte nářadí nebo si připravte kvalitní sazeničky.

Chcete poradit s výběrem kvalitních sazenic, osivem, výběrem skleníku či studeného rámu? Vyhledejte pomoc u floristů v zahradním centru