Pěstování bylinek v květináči

Pěstování bylinek v květináči

Bylinky lze velmi dobře pěstovat v květináčích a nejrůznějších nádobách na balkóně, terase či za oknem. Pokud si pořídíte dostatečně velké kvalitní květináče, můžete v nich některé vytrvalé bylinky ponechat i více let. Mezi nejznámější bylinky, které se dají pěstovat v květináči či truhlíku patří bazalka, petrželka, levandule, tymián, rozmarýn, oregano, pažitka, meduňka, máta či koriandr. Pro přezimující bylinky jsou ideální květináče z terakoty, která je mrazuvzdorná a má skvělé tepelně izolační vlastnosti.

A jak vůbec s pěstováním bylinek v květináčích začít a co vše k tomu potřebujete? O vhodných květináčích jsme si již něco řekli. Alfou a omegou úspěchu jsou však samotné bylinky. Začátečníkům i pokročilejším pěstitelům doporučujeme kupovat již předpěstované bylinky, ale ne ty ze supermarketu, které jsou určeny spíše k okamžité spotřebě. Často jsou vysazeny v nekvalitním pěstebním substrátu a krátce po tom, co si je donesete domů, bývají napadeny plísní. Výpěstky bylinek nakupujte tam, kde je prodávají v dobré kondici a optimálně zalité.

Bylinky

Zemina pro bylinky
Na pěstování bylinek si nakupte vhodnou zeminu s přídavkem rašeliny. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny, než při pěstování na záhonech.

Hnojivo na bylinky
Hodit se může i organické hnojivo pro bylinky, kterým můžete dle potřeby hnojit jednou za 2 týdny. S výběrem vhodných hnojiv i substrátů Vám jistě rádi poradí v každém dobrém zahradnickém centru. Nemáte-li ještě doma drobné zahradnické náčiní, při pěstování bylinek využijete zahradnické nůžky, lopatku i sázecí kolík.

Bylinky

Nezapomínejte, že při pěstování doma mají bylinky větší nároky, než při pěstování na záhonu. Vyžadují častější zálivku, zároveň je ale důležité rostlinky nepřelít. Zalévejte tedy raději pravidelně, ale jen mírně. Časem se naučíte vysledovat, kolik vody jaká bylinka potřebuje. Bylinky vysazujte do květináčů s dostatečně velkým drenážním otvorem a vespod vytvořte ještě drenážní vrstvu z hrubšího písku nebo štěrku. To zajistí dostatek vzduchu pro kořeny a zabrání trvalému podmáčení. Do svrchní zeminy pak již jen vytvoříte důlek a zasadíte rostlinky vyjmuté z obalů, přihrnete je substrátem a mírně přitlačíte zeminu ke stonku. Na závěr už nezbývá, než pravidelně sklízet a zaštipovat, aby Vám bylinky pěkně rostly a košatěly a vy mohli čerstvé bylinky v kuchyni využívat po celý rok.

 Bylinky

JAK PĚSTOVAT NEJZNÁMĚJŠÍ DRUHY BYLINEK?

  • Bazalka – vyžaduje slunné místo a pravidelnou zálivku, nekropíme však listy. Bazalka nesnáší chlad a průvan, je také náročná na živiny, proto ji pravidelně přihnojujeme organickým hnojivem.

  • Máta – nemá ráda sucho, na zimu ji však přemístíme do chladnější místnosti a zálivku omezíme (avšak půda nesmí vyschnout). Daří se jí dobře v polostínu, nemá ráda chlad a průvan.

  • Meduňka – je to velmi nenáročná bylina. Umístěte ji na slunné nebo polostinné sušší místo a pravidelně ji přihnojujte, bohatě se Vám odmění.

  • Levandule – levanduli pěstujeme v dostatečně velkém květináči, aby se mohla rozrůstat. Umístíme ji na slunné a sušší stanoviště a zaléváme ji teprve, když substrát vyschne.

  • Pažitka a petrželka – tyto bylinky musíme častěji zalévat, nesmíme je však přelít. Vyhovuje jim polostinné místo, nemají rády průvan. Pravidelně je přihnojujeme.

  • Rozmarýn a tymián – vyžadují slunné stanoviště, nepotřebují přílišnou zálivku. Přihnojujeme je 2x měsíčně.

  • Oregano – vyžaduje slunné stanoviště, málo vlhkosti a nemusíte jej příliš hnojit.

  • Majoránka a saturejka – vyžadují dostatek světla, občas je přihnojíme a přiměřeně zaléváme. Pozor na přemokření!

Přijďte si vybrat z širokého sortimentu bylinek do Zahradnického centra Ferenčík.