Pokojové rostliny

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny by měly být součástí každého interiéru. Rozjasní Váš pokoj, okysličují vzduch a dokáží ho zbavit různých jedů, kterých je v současné době ve znečištěném ovzduší kolem nás víc a víc. Navíc mají také pozitivní účinky na Vaši náladu.
Většinou se jedná o tropické nebo semi-tropické rostliny jako sukulenty nebo kaktusy. Pokojové rostliny potřebují správnou vlhkost, hladinu světla, směs půdy, teplotu a vlhkost. Rovněž potřebují správné hnojivo a být v nádobě správné velikosti.

Jak se o ně starat?

Každá pokojová rostlina pochází z jiného koutu světa, a má tak i jiné nároky. Alespoň dvakrát týdně zkontrolujte stav vysychání zeminy. Až na výjimky (kapradiny či orchideje) zalijte rostliny znovu teprve tehdy, když substrát vyschne. Ani dříve, ani později. Dlouhodobé přemokření půdy totiž vede k zahnívání kořenů a následnému uhynutí celé rostliny. Pokud květiny onemocní, neváhejte použít vhodné ochranné prostředky co nejdříve, než se choroby nebo škůdci příliš rozšíří.

Na co si dát pozor?

  • Příliš vody – říká se, že až 70 % procent pokojových rostlin zahyne vlivem přílišné péče, přesněji řečeno přelitím. Nezapomeňte, že zemina v květináči by měla být po zalití pouze vlhká, nikoliv přemokřená. Pokud se tak stane, okamžitě vylijte přebytečnou vodu z květináče i z podmisky. Rostlinu vytáhněte z květináče, odstraňte uhnilé kořeny a rostlinu přesaďte.

  • Nedostatek vody – že má rostlina nedostatek vody, poznáte podle scvrklých, suchých a hnědých listů, které opadávají. Měla by být zavlažována na pravidelné bázi. Zaveďte si tedy ritual a zalévejte ji pravidelně, např. před spaním, nebo když se Vám ráno vaří voda na čaj.

  • Škůdci – v dnešní době existuje řada chemických přípravků, které Vás škůdců zbaví. Přípravky na ochranu rostlin zakoupíte je v prodejnách pro zahrádkáře, v květinářství, v hobymarketu či v drogerii. Jako prevence je nejúčinnější pravidelná kontrola zdravotního stavu rostlin, alespoň jednou za týden. Dále se snažte rostliny nepřelévat, nevystavujte je náhlým změnám teplot (větrání, průvan) a při výběru si důkladně prohlédněte, jak vypadá rostlina, kterou chcete koupit.

  • Výživa - náležitá výživa patří k dalším možnostem, nad kterými je třeba uvažovat, jestliže se rostlině nedaří. "Občerstvit" ji můžete přisypáním tenké vrstvy čerstvé hlíny nebo hnojivem. Nabídka hnojiv pro pokojové rostliny je opravdu široká, a to od krystalických hnojiv, kapalná minerální hnojiva až po přírodní hnojiva z bylin.

Ať už zatoužíte po klasice nebo po novinkách ze světa rostlin, neváhejte si přijet vybrat. V zahradním centru Ferenčík naleznete široký výběr pokojových rostlin.