Práce z domova

Práce z domova

Práce z domova

Začínáte podnikat a nezbývají Vám peníze na pronájem kanceláře? Práce z domova je nejjednodušší a nejlevnější řešení. Tzv. home office je dnes čím dál oblíbenější i mezi většími firmami, které umožňují svým zaměstnancům práci z domova, ačkoliv mají vlastní kanceláře.

Výhody a nevýhody

Ptáte se, proč se tento trend stále více rozšiřuje? Výhodou práce z domova je větší výkon a efektivita. Zaměstnanec si sám naplánuje, kdy se mu pracuje nejlépe. Neruší ho povídání kolegů. Velkou plusem je i úspora času a peněz za dojíždění. Podmínkou je disciplinovanost a vhodné prostředí, které v pracovním nasazení nebude rozptylovat. Nechcete přeci zjistit po 8h u pracovního stolu, že jste nic nevyřídili.

Nevýhodou práce doma je nedostatek komunikace se spolupracovníky a na základě toho vznikají častá nedorozumění. Home office není vhodný úplně pro každého, protože může způsobit i pocity osamění a následně deprese.

Domácí pracovna  

Kanceláře a pracovny v domácnosti by měly být místnosti nebo alespoň kouty, kde najdete klid, a nic Vás nebude odvádět od práce. Nejlepší řešení je úplné oddělení prostředí domácího a pracovního. Proto by se ve Vaší pracovně neměly vyskytovat žádné časopisy, televize a věci by v ní měly mít své místo. Pořádek Vám pomohou udržet šanony, krabice, kancelářské regály a další organizační prostředky.  

Nevytvářejte si ale naopak z pracovny čistě sterilní prostředí, kde byste se necítili dobře. Ve vaší domácí kanceláři se najde místo i pro osobní věci jako je rodinná fotografie, dárky od Vašich nejbližších, věci pro štěstí atd. Neměly by, ale přesáhnout určitou míru profesionality.

Vybavení kanceláře

Vybavení kanceláře by mělo odpovídat Vašemu podnikání. Pokud domácí kancelář potřebujete pouze pro své vlastní účely, postačí Vám jednoduchý kancelářský nábytek. V případě, že se setkáváte s klienty, měl by Vás nábytek do pracovny patřičně reprezentovat.

Kancelářský nábytek by měl být určitě sladěný, aby každý kus nábytku nebyl z jiného materiálu, různých barev a tvarů. V případě, že máte atypický prostor nebo velmi malou kancelář, kam se stěží vejde stůl, obraťte se na firmu, která vytváří návrhy na vybavení kanceláří. Specialista Vám připraví návrh na vybavení kanceláře na míru, které maximálně využije prostor i potenciál místnosti.

Doplňky do kanceláře

Jak dosáhnout finální podoby, která Vaší domácí kancelář promění na příjemné prostředí vhodné pro práci? Do pracovny si přidejte pár květin, na zeď umístěte obrázky nebo plakáty. Možná se Vám bude hodit i nástěnka s poznámkami, aby Vám připomínala Vaše denní úkoly.

Pravidla práce doma

Pokud budete dodržovat základní pravidla, která platí pro práci z domova, bude Vaše práce včas a dobře odvedená a vy bude mít více času na svou rodinu a přátele. Důležité je oddělení pracovní doby a volna. Každý den byste měli mít určité cíle, které se snažte 100% splnit. Dodržujte každý den pracovní dobu, přestávky a pauzy na oběd, jako byste chodili do klasického zaměstnání.