Připravte si sazeničky a osivo

Připravte si sazeničky a osivo

Příprava vlastních sazeniček ze semen má mnoho výhod, např. osivo je levnější než nákup sazenic, sklizeň je dříve a pokud používáte nekontaminovanou půdu, mohou být Vaše sazenice  silnější a zdravější. Navíc, pokud budete v průběhu let používat vlastní semena, můžete vytvořit jedinečné odrůdy, které Vám budou závidět všichni sousedé. Právě teď, v zimě, je ideální čas na vypracování osevního plánu a přípravu sezenic.

Chcete-li začít, připravte si nádoby s průhledným krytem, které udrží potřebnou vlhkost, ale mají zároveň odvětrávání. Dále osivo a substrát  pro výsev a množení. Termín výsevu se vždy odvíjí od doby, kdy chceme sazenky přesadit do volné půdy. Osivo si připravíme v množství, které chceme vyset. Osivo nevyséváme příliš hustě, vyséváme po špetkách a rovnoměrně. Posypeme ho substrátem tak, aby bylo zcela zakryté, ale nedáváme příliš vysokou vrstvu. Substrát lehce stlačíme a zalijeme růžicí, aby se neudělali důlky a semena se nevyplavila. Přikryjeme nádobu krytem a umístíme na vhodné místo. Nedoporučuje se dávat osivo na přímé jižní okno, ale spíše s orientací na východ či západ. Sazenicím škodí příliš mnoho světla a tepla, ideální je teplota 15 - 20°C. Dbáme na to, aby substrát nevyschnul a k zálivce vždy používáme odstátou vodu. Důležité je větrání a pokud ho kryt nemá, pravidelně odvětráváme. Po 2 - 3 týdnech lze s přesazováním.

Chcete poradit s výběrem kvalitního osiva nebo sazenic? Floristé v zahradním centru vám jistě poradí i s výběrem vhodných odrůd nebo dokonce s péčí o rostliny.