Proč je kontrola hydroizolace ploché střechy důležitá

Proč je kontrola hydroizolace ploché střechy důležitá

Co to hydroizolace střechy vůbec je? A jak může být efektivní na ploché střeše?

Hydroizolace ploché střechy chrání střešní konstrukci proti vodě – brání zatékání vody do domu a tím i tvorbě plísní, bakterií. Zateplení ploché střechy zvyšuje tepelný komfort v posledním patře - kdy v létě se reguluje teplo ze střechy a v zimě zase teplo neuniká.

Kdy vzniká problém?

V případě, že na ploché střeše zpozorujete boule, výdutě, praskliny v povrchu hydroizolace, smývající se posyp u posypového pásu, folie se začne vytrhávat z kotev, je to signálem zhoršujícího se stavu hydroizolace. Situaci je třeba řešit.

Příčinou problému může být samozřejmě životnost hydroizolace, ale zároveň ve větší míře případů materiál nízké kvality, špatně provedené hydroizolační práce, nevhodné zateplení, které neodvádí páry z domu a namáhá tak střechu navíc zespodu.
Stav hydroizolace je třeba pravidelně kontrolovat každoročně nejlépe na jaře, kdy stáří produktu a zároveň sníh mohl střechu poškodit. Poté, co sníh sníh začíná tát, poznáte odolnost střechy díky možnému zatékání nejen tajícího sněhu, ale nastávajících jarních dešťů. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat střechám, kde se stáří hydroizolace pohybuje kolem 8 let.
Rozhodně při kontrole střechy nespoléhejte pouze na své odhady, ale pozvěte si na odhad stavu hydroizolace zkušeného pracovníka, který Vám střechu pořádně prohlédne a zároveň Vám řekne, v jakém stavu se nachází.