Sucho na zahradě

Sucho na zahradě

V posledních letech zažíváme na celém území České republika čím dál tím teplejší a sušší léta. Ne jen, že se tím přidělávají vrásky zemědělcům a lesníkům, sucha dokáží potrápit i běžné zahrádkáře. Při dlouhotrvajícím suchu je navíc zakázané zalévat zahrady obecní vodou. Jak se na suchá období připravit a přečkat je s co nejmenší škodou?

Nepodceňte přípravu - sbírejte dešťovou vodu

Dešťová voda je na zalévání vhodnější než voda z vodovodu, protože je měkčí a neobsahuje chlór. Rostlinám prospívá a stejně tak vaší peněžence. Pořiďte si co nejvíce barelů, do kterých budete postupně dešťovou vodu odchytávat. Barely nakoupíte za pár stokorun až za pár tisíc. Záleží na velikosti a kvalitě. Doporučujeme investovat do větších a kvalitnějších barelů. Počáteční investice se vám brzy vrátí a při případném zákazu zalévání obecní vodou zachrání vaši zahradu před vyschnutím.

Udržujte půdní vlhkost mulčováním

Mulčování je velmi efektivní při udržování správné vlhkosti půdy. Musí být však provedeno správně a vrstva mulče nesmí být příliš nízká. Doporučená vrstva je minimálně pět centimetrů, lépe až do výšky deseti centimetrů. Kvalitní mulčování zabraňuje nežádoucímu odpařování vody a podporuje její vsakování do půdy. Další výhodou mulčování je omezení růstu plevele.

Pečlivě plánujte rozmístění rostlin

Nastudujte si informace o všech rostlinách, které chcete vysázet a rozplánujte si prostor na zahradě podle toho, jakou toleranci sucha rostliny mají. Vzhledem k tomu, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by fenomén suchých lét ustoupil, bude z dlouhodobého hlediska asi výhodné celkově přejít na sázení a pěstování rostlin, které se se suchem dokáží lépe vyrovnat. Mezi suchomilné druhy rostlin patří například perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl a další. Pokud si s výběrem vhodných rostlin nevíte rady, přijďte za námi do zahradnického centra Ferenčík. Náš personál odborníků vám se vším poradí.

Kvalitní půda hraje roli

Pravidelně udržovaná a opečovávaná zahrada snese sucho lépe, protože bude celkově v lepší kondici. Pravidelně hnojte například organickým hnojivem nebo dřevěným popelem. Vaše zahrada vám veškerou péči vynahradí.