Vybavení modelářské dílny

Vybavení modelářské dílny

Vybavení pro modeláře

Každý, kdo někdy zkoušel stavět modely, ví, že bez pořádného vybavení to zkrátka nejde. Jaké nářadí a pomůcky by neměly chybět mezi Vašimi modelářskými potřebami? Pojďme se na ně podívat zevrubněji.

Materiál pro modely

U materiálu záleží na tom, zda chceme stavět vlastní modely nebo si koupíme hotovou stavebnici. Se stavebnicí nemáme co řešit, avšak na vlastní letadla a lodě se bude hodit balsové dřevo. Je to lehounké, pórovité dřevo s nízkou hustotou, které má původ v pralesích jižní Ameriky. Zajistí, aby byl Váš model lehký a přitom pevný.

Můžeme jej nahradit lehkými polystyrenovými deskami či jinými moderními materiály. Dále se bude určitě hodit nějaký potahový materiál na křídla letadel a plachty lodí. Pevný potahový papír bývá k dostání v různých barvách a můžeme si jej nařezat na potřebný rozměr.

Modelářské barvy a doplňky

V širokém výběru modelářských barev a sprejů si jistě vyberete přesně ty barvy, které potřebujete. Speciální modelářské barvy jsou uzpůsobeny, aby chytly na všechny možné povrchy. Dále se budou hodit pevné nitě na vyztužení nebo na lodní lana.

Kdo si přeje, aby jeho model i svítil, případně se pohyboval, neobejde se bez elektroinstalačního materiálu, jako jsou diody, drátky, spínače, elektromotor apod. Bezpochyby se Vám bude také hodit v modelářské dílně pájka. Kousky plexiskla, textilu, kůže, šroubky, svorky apod. mohou být dalšími doplňky, které při své práci budete potřebovat.

Modelářské nářadí

I zcela běžné pomůcky se mohou rázem změnit v modelářs nářadí. Mezi ty, které se Vám budou určitě hodit, patří tužka, pravítko, nůžky a skalpel, špendlíky a různé druhy lepidel. Z těch speciálních jmenujme hlavně lupénkovou pilku na vyřezávání přesných tvarů a také různé speciální klíče a šroubováky, které si budete dokupovat podle potřeby.

K důležitým pomůckám leteckého modeláře patří také váha, abyste si mohli udělat představu o hmotnosti Vašeho modelu. Další nářadí souvisí s obráběním dřeva, tedy smirkový papír, pilníky, hoblík apod. Kompresor a airbrush hlavice Vám pomohou s konečným vzhledem modelu.

Své vybavení modelářské dílny si nejspíše budete postupně doplňovat podle aktuální potřeby a podle modelu, na kterém právě budete pracovat.