Zazimování zahrady

Zazimování zahrady

Než přijde zima, je potřeba se postarat o zahradu, aby co nejlépe odolala zimnímu počasí - chladným teplotám a sněhu. Podívejme se na to, co udělat s trávníkem, rostlinami, záhony, vodou nebo se zahradním vybavením.

Trávník v tuto dobu sekat nemusíte, tráva už neroste, stačí tedy jen hrabat listí. Protože nastává období vegetačního klidu, je vhodná vertikutace trávníku, tedy prořezání travních drnů. Manuální vertikutátor lze pořídit i za několik set korun. Pro vyživení trávníku se doporučuje travní hnojivo obsahující draslík, vápník, hořčík a síru.

Trvalky nechte na záhonech tak, jak jsou. I suché části poslouží jako ochrana kořenů před mrazem. Rostliny náchylné na mráz se doporučuje přikrýt chvojím - například ze zastřižených tújí. Okrasné dřeviny a keře, které kvetou na jaře, už by měly být dávno zastřiženy, naopak ty, které kvetou až v létě, seřežte na jaře. Ostříhané stonky a listy dávejte do kompostu, vždy na jaře pak oceníte svou vlastní kvalitní kompostovanou půdu.

Věnujte pozornost zahradním stavbám a vybavení, ať už je to dřevěná terasa nebo pergola. Nábytek, který nebudete používat, ukliďte a vyhněte se jeho rychlejšímu opotřebení (koroze, vlhnutí dřeva). To, že dřevo šedne, je normální, tato tenká vrstva se dá odstranit chemicky, nebo mechanicky - ale tyto práce provádíme na jaře. Zde je dobré zmínit, že pokud hledáte odolné dřevo na zahradu, je dobré zvolit akátové dřevo, to je vhodné jak pro terasu, dětské prolézačky, tak pro dřevěnou palisádu.

Co se týká vody na zahradě, odpojte hadice a postřikovače a uschovejte je, mráz by je mohl poškodit. Pokud máte nádrž na dešťovou vodu, zkontrolujte a případně vyčistěte její filtry. Během léta a hlavně během podzimu nátokový filtr pravděpodobně zachytil pár listů, které s sebou přináší dešťová voda. Pokud nádrž na dešťovou vodu nemáte, je ideální čas popřemýšlet o jejím pořízení - užitkovou vodu použijete na zahradě i v domácnosti. Instalaci můžete nechat třeba na jaro, ale to už nezachytíte vodu z tajícího sněhu. S ohledem na čatá sucha a rostoucí cenu pitné vody, je podzemní nádrž na dešťovou vodu efektivním a úsporným řešením.

Spadané listí a suché plody, jako například kaštany, můžete použít pro výzdobu vašeho domova, třeba si udělat věnec z listů. Můžete je ale použít i pro svatební dekoraci. Pokud jste tedy v procesu plánování svatby, proč nevyužít přírodní a přitom krásnou výzdobu, která je navíc zdarma? Navíc můžete opadané listy použít třeba i na svatební pozvánky - otisknout nabarvené lístky na pozvánky. Buďte kreativní a využijte barev a atmosféry podzimu.

Nyní je ideální čas na sázení ovocných stromků. Dřeviny shazují listí a jsou ve fázi klidu, díky čemuž dobře snáší nové vysázení. Na podzim se sázejí především jabloně, hrušně, slivoně, třešně nebo višně. Z ovocných keřů jsou to rybízy, angrešty, josty. Broskvoně a meruňky jsou teplomilné a většinou se sázejí na jaře, ovšem na podzim je půda v hloubce 20-40 cm stále dostatečně prohřátá, navíc stromky vysazené na jaře budou přibližně o 2 měsíce opožděné oproti okolní vegetaci. Při osobním výběru zahradních dřevin věnujte péči kořenům, jejich četnost a kvalita jsou zásadní proto, aby se stromek ujal. Velkou roli hraje také zastřižení kořenů a větví, dejte si pozor na případné suché větvičky. Při sázení si připravte jámu, kterou můžete třeba několik dní předem zalévat, do jámy posaďte stromek tak, aby nedošlo k poškození kořenů. Kořeny zasypte zeminou, poté stromek maličko nadzvedněte a nakonec přišlápněte, tím docílíte toho, že bude zemina dobře rozdělena okolo kořenů.