Zpracování bioodpadu

Zpracování bioodpadu

Jedná se o zbytky z kuchyně, či z jakéhokoliv stravování. Slupky které vám zbydou z loupání brambor, nedojedená jídla, i nahnilé ovoce či zelenina. Do bioodpadu však můžeme zahrnout i odpad ze zahrady, jako například posekaná tráva, větve ze stromů, či dřevěné odštěpky.
Co do bioodpadu patří?
piliny
skořápky od vajec
chlupy či peří
pečivo
popel z dřevěného uhlí
rostlinný odpad

Co do bioodpadu nepatří
Maso
živočišný odpad
exkrementy zvířat, která se živí masem
cigarety a nedopalky

Jak na odvoz bioodpadu?
Vzhledem k tomu, že bioodpad podléhá rozkladu, tak je jeho zpracování trochu složitější než běžnou likvidací odpadu. Vzhledem k nevábné vůni při rozkladu není příliš vhodné skladovat bioodpad uvnitř vašeho domova. Majitelé zahrady jsou v tomto případě zvýhodněni, jelikož si mohou díky bioodpadu zařídit vlastní kompost.
Pokud nejste těmi šťastlivci, kteří disponují zahradou, tak máte další možnosti. Můžete si například pořídit kuchyňské kompostéry. Tyto malé skladné přístroje jsou vhodné k vytváření kompostu v uzavřených prostorách. Fungují jako koš na kuchyňské zbytky, který po svém naplnění je schopen vytvořit ze svého obsahu kompost.Ten však v mnoha případech není tak kvalitní jako ze zahradního kompostu.
Díky novele zákona je možnost od 1. 1. 2015 má mít každý možnost odděleného sběru komunálního bioodpadu. To znamená, že lze třídit odpad do předem přistavených kontejnerů na odpad v konkrétním termínu. Do nich máte možnost vhodit bioodpad, který jste nashromáždili v domácnosti. Informace o přistavení kontejneru na bioodpad by vám měli poskytnout zaměstnanci obce či městského úřadu.
Nepropadejte panice, že se jedná o další tříděný odpad, který se navíc zdá vcelku komplikovaný. V konečném důsledku vám totiž zbyde velice málo odpadu, který budete vyhazovat do klasické popelnice. Navíc budete mít dobrý pocit z toho, že snížíte svou ekologickou stopu